Silberbauer & Blomseth

81: ATGC — At sekventere eller ej?

Klaus Silberbauer & Thomas Blomseth Season 6 Episode 81

At sekventere eller ej? Det er blevet spørgsmålet for Klaus affødt af en velment julegave. Med et par ugers tilløb skyder vi 2023 i gang med en snak om sekventering af sit personlige genom — eller i hvert fald dele af det. Hvad kan man overhovedet få ud af det som individ? Og hvad kan der være af risici ved at gøre det? 
Men det stopper ikke med spørgsmålene dér, for ens genom er beslægtet med andres, og der er datasultne aktører, som kunne tænkes at have knap så fromme ønsker om at få indsigt i det. Det kunne fx være for at kunne træffe mere rentable beslutninger om dig og endda hele populationer.


****
Hvem betaler for Silberbauer & Blomseth?

Det gør vi selv. Vores indhold er på ingen måde egnet til sponsorer eller reklamer for proteinpulver, VPN-forbindelse eller e-bøger. Så hosting, udstyr og alt det der er på egen regning.

Det eneste vi beder om til gengæld (hvis du altså kan lide det, vi laver) er at du smider stjerner, og måske oven i købet en lille anbefaling, efter os på Apple Podcast. Det betyder alverden. Vi higer jo allesammen efter anerkendelse i en eller anden form.

Husk at følge os på Bluesky (@silberblom)

Linktree

Podcasts we love

Check out these other fine podcasts recommended by us, not an algorithm.

RumSnak Artwork

RumSnak

Tina Ibsen + Anders Høeg Nissen
SCIFI SNAK Artwork

SCIFI SNAK

Jens Poder og Anders Høeg NIssen
Radiolab Artwork

Radiolab

WNYC Studios
Krigskunst Podcast Artwork

Krigskunst Podcast

Krigskunst Podcast
The Jim Rutt Show Artwork

The Jim Rutt Show

The Jim Rutt Show